Čech: Těší mě, že jsme ten zápas zvládli

Petr Čech s kapitánskou páskou na ruce dovedl Chelsea k dalšímu vítězství. A velice prestižnímu, protože Tottenham je pro fanoušky Blues nejnenáviděnějším rivalem. „Hlavně jsme na White Hart Lane od roku 2005 v lize nezvítězili a je skvělé, že se to teď povedlo,“ řekla brankářská jednička Blues po výhře 4:2 pro své oficiální webové stránky.
Hřeje vás u srdce vítězství hodně?
Hlavně nás těší, že jsme tenhle těžký zápas zvládli a udrželi jsme si náskok na čele tabulky, protože naši největší soupeři nezaváhali. Navíc jsme odskočili i Tottenhamu, který měl do zápasu s námi sérii čtyř výher v řadě.

Berete jako hráči tyhle velká derby nějak prestižněji?
Zápasy s Tottenhamem jsou událostí hlavně pro fanoušky. Tohle je pro ne dlouhodobě největší rival, nenáviděný soupeř. Ale my hráči to zas tak neprožíváme, protože těch velkých zápasů v sezóně hrajeme několik. Spíš si užíváme atmosféru, která je na derby vždycky perfektní. Je to vyhecované, ale všechno v mezích normy. Tenhle zápas navíc musel být pro fanoušky obou táborů skvělý. Jakmile to Spurs zkraje druhé půle otočili, stadión ožil, pak zase byli v extázi naši příznivci.

Derby bylo prestižní i kvůli tomu, že Tottenham teď vede váš bývalý kouč Villas-Boas.
My jako hráči jsme to až tak nebrali, možná to byli pikantnější pro trenéry, když spolu Andre s Robertem Di Matteem ještě v minulé sezóně společně pracovali u nás. Osoba Andreho dodala derby ještě pikantnější příchuť. Před zápasem i po něm se s námi zdravil, s každým si podal ruku a prohodili jsme i pár slov. Člověk ho zase rád viděl.

Zápas jste měli pod kontrolou, vedli jste, ale soupeř ho hned po přestávce dokázal dvěma góly otočit. Co se s vámi v tu chvíli stalo?
Začali jsme druhou půli strašně pomalu. Oni dali rychlý gól, který je nastartoval, pak druhý. Naštěstí jsme se rychle probrali a výborně jsme na nepříznivý vývoj zareagovali. Dokázali jsme dát tři góly, vytvořili jsme si další šance. Vrátili jsme se k tomu, co jsme hráli první poločas a zápas jsme nakonec zvládli výborně.

Co pro tebe osobně bylo v utkání nejtěžší?
Asi střela Walkera za stavu 3:2 v závěru. Dával tam nohu David Luiz, míč minul a já jsem ho uviděl úplně na poslední chvíli. Musel jsem bleskově zareagovat. Kdyby dal Tottenham na 3:3, mohlo to být všelijaké. Naštěstí jsme pak ještě dokázali z brejku přidat další gól my.

Zápas rozhodl Španěl Mata, který dva góly dal a na jeden nahrál. Jak bys ohodnotil jeho výkon?
Juan hraje výborně. Prospělo mu dvoutýdenní volno, které od Chelsea dostal asi po dvou odehraných kolech, protože toho měl v minulé sezóně hodně a se Španělskem byl na mistrovství Evropy až do konce. Teď je zase plný síly, má velkou chuť, a na hřišti je to znát.

Kvůli trestu vám v obraně chyběl kapitán Terry. Jak to zvládli Cahill s Luizem?
Myslím, že v pohodě. David s Garym už spolu taky dost důležitých zápasů odehráli, včetně finále Ligy mistrů. Jsou na sebe zvyklí, Gary dal navíc krásný gól.

00:19:01 - 22.10.12 - Petric32 - Premier League - 2978x