Essien: Mourinha bych nikdy neodmítnul

Ghanský fotbalista se před pár dny připojil k José Mourinhovi v Realu Madrid. Afričan ukázal, že má s trenérem španělského velkoklubu skvělý vztah a kromě toho, že mu říká tati, si klade za cíl být týmu prospěšný hned od svých prvních minut na hřišti. Krátce po svém přestupu poskytl exkluzivní rozhovor pro Realmadrid.com ve spolupráci s Realmadrid TV.


Vítej. Jak bys začal?
Jsem nadšený a velmi šťastný, že tu mohu být. Real Madrid je skvělý klub a já jsem moc rád, že jsem se k němu mohl připojit.

Jak ses cítil v den podpisu smlouvy?
Všechno se to seběhlo strašně rychle. V pátek odpoledne jsem byl v hotelovém pokoji, když mi 'taťka' zavolal. Položil jednoduchou otázku, a to, jestli bych chtěl do Realu Madrid. Ani jsem o tom nepřemýšlel a hned řekl ano.

Říkáš Mourinhovi 'tati'. Proč?
Protože je můj ta'tka (smích). Je mi jako otcem a velmi dobře se známe. Ví, čeho jsem schopen a v čem jsou mé přednosti. Mé zkušenosti s ním jsou nezapomenutelné a jsem velice rád, že se mi naskytla další příležitost s ním pracovat.

Jaké to je pracovat a hrát pod Mourinhem?
Je to velmi silná osobnost a má skvělý způsob jednání s hráči. Ví, jak z každého z nich dostat to nejlepší. Je ke svým hráčům velmi laskavý a všichni ho mají rádi. Je radost s ním pracovat.

Máš na Mourinha také několik velmi dobrých vzpomínek mimo hřiště. Je pravda, že jste spolu byli v Ghaně?
Bylo to s ním velmi zvláštní návštěva Ghany. Pomáhali jsme dětské nadaci. V Ghaně ho za to zbožňují a všechny děti byly velmi rády, že si mohly užít čas v jeho společnosti.

Tvá univerzálnost ti umožňuje hrát v záloze, ale také na postech stopera a pravého obránce. Měl už jsi čas promluvit si s Mourinhem o pozici, na které budeš hrát?
Ne, musím si s ním o tom promluvit. Zná mě velmi dobře a ví, že abych pomohl týmu, jsem schopen a ochoten hrát na kterékoliv pozici. Budu vždy připraven hrát tam, kde to trenér bude považovat za správné.

Vyhrál jsi ligovou soutěž ve Francii a Anglii a v této sezoně bude Real Madrid obhajovat titul. Přišel jsi s ambicemi zopakovat loňský úspěch?
Ano a jsem nedočkavý, bude to zcela nová zkušenost. Přišel jsem do velmi velkého klubu a psychicky jsem připraven tvrdě pracovat a udělat vše, co bude v mých silách, aby tento tým znovu vyhrál ligu.

Viděl jsi loňské zápasy Realu Madrid?
Viděl jsem hrát tým hodně krát. Kvůli mého 'taťky'. Kromě sledování zápasů jsem byl také v kontaktu s Cristianem Ronaldem prostřednictvím telefonátů a SMS. Znám také Lassanu, který už není v týmu, ale informoval mě o všem, co se v Realu Madrid dělo.

Když tě José Mourinho přivedl do Chelsea, stal ses nejdražším Afričanem v historii. Jaký to je pocit reprezentovat takto svůj světadíl a svou zemi, Ghanu?
Chtěl jsem jen hrát fotbal a nedělal jsem si těžkou hlavu z toho, kolik za mě zaplatili. Byl jsem šťastný, že mohu odejít hrát fotbal do Anglie. Už když jsem byl v Lyonu, bylo mým snem hrát Premier League. Jsem vděčný za příležitost, kterou mi Mourinho přijetím do Chelsea dal. Naštěstí šlo vše dobře. V mé zemi fanoušci rádi následují své hráče, a díky mému přestupu má Chelsea mnoho fanoušků v Ghaně i celé Africe.

Jak se teď cítíš po zraněních, kterými sis v minulých sezonách prošel?
Zrovna teď se cítím skvěle. Prodělal jsem nějaké zranění, ale teď už jsem plně uzdraven a připraven hrát. To utrpení je už zapomenuto. Jsem fit a chci mít z fotbalu opět radost. Popravdě, byly to těžké časy, ale z psychického hlediska jsem velmi silná osobnost. Vzal jsem to snadno a dělal jsem, co jsem mohl, abych překonal všechny překážky, které se mi naskládaly do cesty. Teď jsem rád, že mohu znovu hrát.

Proč ses rozhodl připojit k Realu Madrid?
Je pravda, že zde bylo několik klubů, které o mě projevily zájem, ale jakmile mi taťka zavolal, o všem bylo jasno. Nikdy bych ho neodmítnul. Real Madrid je velký klub a každý hráč by za něj chtěl hrát. Řekl jsem mu, že bych hned přišel a že udělám cokoliv, aby byl můj přesun schválen.

Na Ligu mistrů se zaměřuje hodně pozornosti. V roce 2009 jsi vstřelil skvělý gól v semifinále proti Barceloně, ale nakonec to pro Chelsea byla smutná noc. Na co si ohledně toho večera vzpomínáš?
Vždy je obtížné přijmout inkasovaný gól v poslední minutě. Dal jsem sice krásnou branku, ale potom to s námi šlo ke dnu. Raději se chci zaměřit na novou výzvu. Liga mistrů je velice důležitou soutěží, kterou chtějí hrát všichni hráči. Na tuto sezonu jsem připraven.

Minulou sezonu Chelsea Ligu mistrů oproti všem předpokladům vyhrála a v této sezoně se všemi silami zaměří na zisk jubilejního 10. triumfu z této soutěže Real Madrid. Jsi pro na tuto výzvu připraven?
Ano, plně. Už se nemůžu dočkat začátku. Bylo by krásné vyhrát ji znovu. Je to titul, který jsme všichni chtěli získat.

Co si myslíš o základní skupině s Manchesterem City, Ajaxem Amsterdam a Borussií Dortmund?
Je to těžká skupina, ale s hráči, které máme, bychom měli jít dál.

Jaké jsou tvé cíle a naděje pro tuto sezonu?
Po celou dobu, co jsem tady, doufám, že pomohu Realu Madrid vyhrát trofeje. Chtěl bych pomoci ubránit ligový titul, a pokud to bude možné, přidat i ten z Ligy mistrů. Byla by to sezona se vším všudy.


12:02:23 - 04.09.12 - Petric32 - Ostatní - 2405x