Španělé s Torresem a Matou opět mistry Evropy!

Španělé to dokázali. Vyhráli EURO 2012 a završili tak „zlatý hattrick“. Po vítězství na EURO 2008 a MS 2010 ovládli i šampionát v Polsku a na Ukrajině. To vše se dvěma zástupci Chelsea ve svém středu.

Šampionát nezačal ani pro jednoho ze dvou želízek Chelsea v ohni moc povedeně. Jak Fernando Torres, tak i Juan Mata začali první zápas na lavičce náhradníků. Zatímco Fernando Torres se v dalším zápase do základní sestavy procpal, Mata nikoliv. V onom zápase vstřelil Fernando Torres dva góly, v dalším však vyšel střelecky naprázdno.

Možná proto se Vicente Del Bosque vrátil ke hře bez typického útočníka a Torrese posílal do hry pouze jako střídajícího hráče. Někdy ani to ne a na pozici hrotového útočníka nastoupil i třeba Negredo.

To Juan Mata měl napsaný svůj osud poněkud spletitěji. V sezoně 2011/12 byl vyhlášen nejlepším hráčem Chelsea a čekalo se, co malý šikula předvede na EURU. Na něm však nedostal, až na posledních přibližně 5 minut ve finálovém střetnutí, vůbec prostor zazářit.

Přesto budou jeho vzpomínky i kladné. Španělé jednak celý šampionát vyhráli a Mata v té překrátké chvíli, kterou dostal, dokázal skórovat. Na gól mu přihrával Fernando Torres, parťák z Londýna i reprezentace. Ten navíc krátce předtím, taktéž jako střídající hráč, skóroval ještě jednou.

Když sečteme všechny tyto faktory a vynásobíme je jasnou porážkou Italů 4:0, musí nám vyjít kupa radosti. Pro Fernanda Torrese obzvláště. Díky 3 gólům (které však měli na svém kontě ještě Gómez, Balotelli, Cristiano Ronaldo, Mandžukić a Dzagoev) a 1 asistenci (Matovi) se stal vlivem nejméně odehraných minut z této společnosti králem střelců letošního EURA.

Sezona pro tyto dva hráče jako z pohádky. Nejprve vše vypadalo na pořádný propadák a pro Fernanda Torrese nejspíše i na odchod z klubu po nenaplnění očekávání, avšak časem se vše dalo na správnou kolej. Chelsea vyhrála FA Cup a poprvé v historii i Ligu mistrů. S velkým zapříčiněním právě těchto hráčů. Ti navrch teď se svou zemí získali i titul mistra Evropy.

Fernando Torres se zapsal do historie ještě něčím dalším. Jako jeden ze sedmi hráčů (Casillas, Sergio Ramos, Xabi Alonso, Xavi, Iniesta, Fábregas, Torres) stál za všemi tituly Španělska z posledních let a i osobně (ne pouze v rámci reprezentace) tak dokonal pověstný „zlatý hattrick“.

18:32:43 - 02.07.12 - Petric32 - Reprezentace - 2312x