OHLÉDNUTÍ: #4 David Luiz

Dlouhovlasý Brazilec začal sezonu spíše jako náhradník, ale víky zlepšeným výkonům a v závěru i vinou zranění svých spoluhráčů v srdci obrany, ji zakončil jako pilíř základní sestavy. Přišly trofeje, pády a vzestupy, ale nutno podotknout, že se mu nevyhnula ani zranění. Byla to tedy sezona se vším všudy.

#4 DAVID LUIZ

David Luiz neměl příliš povedený vstup do sezony. Jedním z hlavních důvodů byla vysoko vysunutá obranná linie, kterou preferoval André Villas-Boas. Když k tomu přičteme Brazilcovy útočné choutky, dospějeme k závěru, že občas chyběl tam, kde měl zrovna být. Na druhou stranu, pár (důležitých) gólů také sám vstřelil.

Jak se sezona vyvíjela, David Luiz se snažil své výkony zlepšovat. Nicméně z dlouhodobého hlediska se to nedařilo. Tým byl v útočné fázi spíše bezzubý a naopak v té obranné častokrát propadal. Vrcholem všeho byl zápas Ligy mistrů v Neapoli, kdy si Blues odnesli nepříznivou porážku 3:1, která vyústila v předčasné rozvázání kontraktu s trenérem Villas-Boasem. Ve zmíněném zápase tvořili stoperské duo právě David Luiz s Gary Cahillem, zimní posilou Blues.

Do odvety už Chelsea nastupovala pod taktovkou Roberta Di Mattea, který měl za úkol zachránit zpackanou sezonu. V odvetě do dvojice s Davidem Luizem nastoupil John Terry. Zápas byl zlomovým. Týmu se pod novým trenérem začalo dařit, chyb v obraně kvapem ubývalo, tým dostával nový směr.

David Luiz začal být nebezpečný i pro soupeřovy obránce. Síť soupeře rozvlnil např. v zápasech s Manchesterem United nebo Boltonem. Naopak na druhé straně hřiště se začala rozvíjet úspěšná spolupráce s Johnem Terrym i Gary Cahillem.

Až zranění ho vyřadilo na delší dobu z provozu. Přišel tak o semifinále FA Cupu s Tottenhamem, kde jsme mohli vidět gólové hody (regulérní i neregulérní), i o pohárové finále s Liverpoolem ve Wembley.


Jeho odhodlání a především absence Johna Terryho a Branislava Ivanoviče ho donutila urychlit jeho rekonvalescenci a umožnit tak zasáhnout do finále Ligy mistrů. První v jeho dosud nedlouhé kariéře.

Po zápase připustil, že hrál i přes bolest. Přesto podal zodpovědný výkon, útočné esa Bayernu spolu se spoluhráči uhlídal a mohl se tak radovat z historického úspěchu. Zapomenout by se nemělo ani na s přehledem proměněnou penaltu v rozstřelu.

KARTOTÉKA
Zápasy: 37+3
Góly: 3
Asistence: 2
Odehrané minuty: 3 616


19:35:24 - 24.06.12 - Petric32 - Rubriky - 3062x