OHLÉDNUTÍ: #3 Ashley Cole

Anglický reprezentant odehrál povedenou sezonu, i když na jeho pozici čas od času dostával prostor mladý Ryan Bertrand, své si po většinu sezony odváděl. Tak jako jeho spoluhráči se může pyšnit trofejí pro vítěze Ligy mistrů a v jeho případě již sedmý triumf z FA Cupu.

#3 ASHLEY COLE

Vzhledem k tomu, že Chelsea bojovala až do posledních chvil jak v Premier League (za účelem zisku 4 místa), FA Cupu i Lize mistrů, byla pro ni sezona velmi dlouhá a náročná. Postavě Ashleyho Cole navíc "nepomohlo" ani zrození nejspíše jeho budoucího nástupce na pozici levého beka, Ryana Bertranda, v důsledku čehož musel Ashley odpočívat více, než byl zvyklý.

Forma Ashleyho Colea stoupala a klesala s výkony celého týmu. Když to týmu šlo, Ashley dokázal tým podržet, když ne, jeho strana byla propustná. Na psychice mu nepřidal ani 31. leden 2012 a jeho vyloučení v zápase se Swansea. V důsledku toho se André Villas-Boas rozhodl pro úvodní zápas osmifinále s Neapolí nechat Ashleyho odpočívat na lavičce a poslat ho na hřiště pouze coby náhradníka. Jak všichni víme, Chelsea zápas nezvládla a André si balil kufry.

Nástup Roberta Di Mattea k týmu přispěl nejen ke zlepšení výsledků celého týmu, ale také i k individuálním vzestupům, mezi nimi i případ Ashleyho Colea. Tímto začalo tažení za slávou v podobě zisku trofejí z FA Cupu a Ligy mistrů. Finiš Chelsea v těchto soutěžích byl úchvatný a z Ashleyho Colea se opět stala neprostupná obranná tvrz Blues.


Pro finále FA Cupu byl na straně Liverpoolu vybrán Craig Bellamy jako ten, který se bude snažit dostávat přes Ashleyho Colea k brance, či se snažit posílat centry do vápna. Velšan si sotva kopl do míče a už byl ve druhém poločase střídán. Ashley Cole zakončil večer ziskem již svého sedmého triumfu v nejstarší klubové soutěži světa. 31letý hráč získal tyto vavříny nejprve v dresu Arsenalu a poté (nadpoloviční většinu) v dresu Chelsea.V úvodním zápase semifinále nejprestižnější evropské klubové soutěže na Stamford Bridge Ashley Cole krátce po začátku zápasu vykopával míč z brankové čáry svatyně Petra Čecha. Tím jen potvrdil svou důležitost a schopnost být ve správný čas na správném místě. Správným místem se dá rozhodně nazvat i jeho klubová příslušnost ve dvou velkých finále, kdy stál vždy na straně vítězů.

19. květen 2012. Den, který se nesmazatelně zapsal do klubové historie i životopisu Asleyho Colea. Ten v zápase opět předvedl své maximum, když na uzdě dokázal udržet Arjena Robbena a z převážné části také Thomase Müllera. V zápase hrál od začátku také Coleův soupeř o místo v sestavě Ryan Bertrand, tentokrát ovšem na pozici křídelního záložníka.

Zápas se v mnoha ohledech podobal neslavnému finále z roku 2008 v Moskvě. Taktéž došel až k penaltovému rozstřelu a Ashley Cole opět proměnil penaltu (velmi sebejistě). Na rozdíl od zmíněného roku však Petr Čech v bráně kraloval co to šlo, střelci Blues (až na Juana Matu) byli také jistí a první triumf v milionářské soutěži byl na světě.

Ze sezony, která mohla být nejhorší za dlouhou dobu, se stala tou vůbec nejúspěšnější ve 107leté historii klubu ze západního Londýna. Ashley Cole si poprvé vyzkoušel, jaké to je zdvihnout nad hlavu ušatou trofej.KARTOTÉKA
Zápasy: 46+2
Asistence: 11
Minuty na hřišti: 4 481

11:40:02 - 21.06.12 - Petric32 - Rubriky - 2645x