40 let od vítězství v PVP

Dnes je tomu na den přesně 40 let ode dne, kdy Chelsea získala svoji první evropskou trofej, konkrétně Pohár vítězů pohárů.

Soupeřem Chelsea ve finále byl již tehdy slavný klub Real Madrid. Ten mohl získat celkově již svoji sedmou trofej, což by byl v té době rekord. Na druhé straně stál tým ze západního Londýna, který měl v té chvíli z výraznějších trofejí pouze jeden ligový primát z roku 1955, ligový pohár 1965 a FA Cup z roku 1970, právě díky jemuž se do této evropské soutěže poprvé dostal.

Finále se hrálo 19. 5. 1971 v Řecku, na stadioně Karaiskakis ve městě Pireu, který byl naplněný do své největší možné kapacity, tedy 45 000 diváků.

Chelsea se dostala nejdříve do vedení díky voleji levou nohou Petera Osgooda, jenže Real díky svým výjimečným schopnostem s míčem zatlačil Blues a minutu před koncem řádné hrací doby Ignacio Zoco vyrovnal. Žádné další góly už v zápase nepadly a tak se kvůli tehdejším pravidlům musela odehrát odveta.

Ta se konala o dva dny později na stejném místě, ovšem s mnohem menší návštěvou. Mnoho fanoušků mělo zamluvenou zpáteční letenku a tak se na odvetu přišlo podívat necelých 20 000 lidí.

V první půli se Chelsea dostala do dvoubrankového vedení díky dalšímu gólu Petera Osgooda a Johna Dempseyho. Týmu z hlavního města Španělska se podařilo pouze snížit, konkrétně Sebastián Fleitas se trefil 15 minut před koncem. Chelsea tak mohla oslavovat svůj první velký úspěch evropských rozměrů.


Kapitán Ron Harris a jeho spoluhráči při oslavách s pohárem.

10:30:00 - 21.05.11 - Frantiny14 - Mužstvo - 5724x