Legendy Chelsea - John HARRIS

A protože to s naší historií opravdu myslím vážně, rozhodl jsem se zde přidávat i články o největších legendách klubu. Začneme tedy chronologicky podle data narození. Jako první se nám představí John Harris.
Hráčská kariéra


John Harris byl Skotský fotbalista s přezdívkou "Gentleman John". John byl předurčen k tomu, že bude jednou hrát fotbal profesionálně. Narodil se do rodiny Neila Harrise, fotbalisty Newcastlu United a také Skotské reprezentace, který hrával na postu hrotového útočníka. Malý John se ale příliš nepotatil a místo útočníka hrál na pozici beka.

V letech 1932-34 hrál John za Swindon Town, ale poté se stěhoval do Swansea Townu, kde byl manažerem právě Johnův otec. V roce 1939 se obejvil ve dvou klubech, Tottenham Hotspurs a Wolverhampton Wanderers, ale v ani jednom si nezahrál, stejně jako většina hráčů za jeho éry. Probíhala totiž 2. světová válka.

Okamžitě po válce ho získala na hostování Chelsea a za chvíli už jej získala natrvalo. Jeho cena se pohybovala okolo 5 000 liber. Tvrdý, ale zručný stoper Harris prožil v Chelsea většinu své kariéry, kde dokonce nosil kapitánskou pásku poté, co se této role vzdal Roy Bentley. Byl i u prvího ligového titulu Chelsea v sezóně 1954/55, když odehrál 31 utkání. Celkově za 11 let v Chelsea nasbíral 326 utkání, ve kterých nastřílel 14 branek.

Trenérská kariéra

Chelsea opustil v dubnu 1956 a stal se hrajícím manažerem Chester City ještě předtím, než pověsil kopačky na hřebík úplně a nestal se pouze manažerem. V roce 1959 převzal roli manažera v Sheffieldu United po Joe Mercerovi, a hned se dokázal s týmem usadit na 3. místě v lize, 7 bodů za druhým Fulhamem. Jeho první celá sezóna neskončila také špatně, to když se umístil na celkovém 4. místě.

Harris byl tichým důstojným mužem, který své hráče formoval do skvělého týmu bez hádek a vždy pod září reflektorů. Pro něj byl mnohem důležitější tým jako celek než jen manažer. Tento názor aplikoval také svým hráčům v kabině a výsledkem se mu dostalo efektivních a atraktivních výkonů na hřišti.

Konečně v roce 1961 jeho konečně postoupil ze druhé ligy jako celkově druzí za Ipswich Townem, hlavně díky zakoupení Velšského křídla Lena Allchurcha za 12 500 liber ze Swansea. Pod Harrisem se dokázali dostat vysoko v FA Cupu (důkazem buď semifinále v ročníku 1961, poprvé od roku 1936) a v Ligovém poháru.

Navzdory finančním probémům dokázal tým dostat na páté místo hned v první sezóně po návratu do nejvyšší ligy. V příštích několika letech se mohl spoléhat na tok mladých hráčů, kteří sbírali zkušenosti s ligovými zápasy a Sheffield z jejich prodeje utržil velké množství peněz.

Po několika letech, kdy se tým pohyboval spíše ve středu tabulky, byl Harris povýšel na generálního manažera. Po výměně na postu manažera, kdy Harrise nahradil Arthur Rowley, byl tým předurčen k sestupu, k čemuž také došlo. Okamžitě potom byl Harris opět povolán do funkce manažera v srpnu 1969.

V následujících letech se zajímal o podepisování nových hráčů jako Tony Currie, Alan Woodward, Len Badger, Geoff Salmons, Eddie Colquhoun, Bill Dearden a Gil Reece a výsledkem bylo že se klub sezóně 1970/71 vrátil zpět do první ligy. Harris byl prostě správný muž na správném místě. Hned v první sezóně po návratu mezi elitu se 'Blades' ukázali ve skvělé formě a na začátku se drželi na čele tabulky, když v prvních 11 zápasech neochutnali hořkost porážky.

Nakonec však v roce 1973 s Sheffieldem rozvázal kontrakt a v roce 1977 klub definitivně opustil. Zemřel v roce 1988 právě v Sheffieldu.

Datum narození: 30. června 1917
Místo narození: Glasgow, Skotsko
Datum úmrtí: 24. července 1988 (ve věku 71 let)
Místo úmrtí: Sheffield, Anglie
Pozice: Obránce17:19:13 - 21.10.09 - M0rb1D4S - Mužstvo - 3710x