To [email]: Message:
From [email]:
To [name]:
From [name]:
  HTML email

Čech: Teď zkusíme vyhrát Evropskou ligu

Chelsea v posledním utkání skupiny E rozstřílela Nordsjaelland, ale na postup do osmifinále Ligy mistrů to stejně nestačilo, protože Juventus ve druhém zápase vyhrál v Doněcku. Blues tak na jaře budou hrát pouze Evropskou Ligu, v Lize mistrů jako obhájce titulu končí.


Obhájce trofeje poprvé nepostoupil ze skupiny. Co na to říkáš?
Je veliké zklamání, že nebudeme mít šanci obhájit titul. Nedá se nic dělat, i tyhle věci k fotbalu patří. Ale kdybychom v Lize mistrů vypadli třeba v osmifinále nebo čtvrtfinále, zklamání by bylo úplně stejné, protože pro klub kalibru Chelsea ani čtvrtfinále Ligy mistrů není žádný úspěch. Samozřejmě nás vyřazení všechny moc mrzí, ale dobře víme, že jsme se zařízli už dřív a postup jsme neztratili v posledním zápase. Tam už bylo těžké něco na poslední chvíli honit.

Které zápasy rozhodly?
Klíčová byla domácí remíza 2:2 s Juventusem hned na začátku, přestože jsme 2:0 vedli. Kdybychom vyhráli, tak oni mají o bod míň a my o dva víc. Na postup by to stačilo. A samozřejmě nás srazily i dvě prohry venku, v Doněcku a na Juventusu.

Říkal jsi, že se musíte soustředit hlavně na váš výkon a nemůžete řešit druhý zápas. Věděli jste, jak hraje Šachtar s Juventusem?
V poločase ano, protože na světelné tabuli běžely při odchodu ze hřiště průběžné výsledky z ostatních stadiónů. Pak už jsme oficiálně nic nevěděli, ale dalo se to dobře poznat z reakce fanoušků. Atmosféra byla tichá, tak jsem si říkal, že to asi vypadá špatně. Kdyby Doněck vedl, tak jsou lidi v extázi. Navíc jich dost odcházelo ze stadiónu už před koncem. Jakmile zápas skončil, bylo jasné, že jsme ze hry. Kdyby tomu bylo jinak, tak okamžitě vyskočil radostí někdo z lavičky a běžel k nám. To se nestalo.

Překvapilo tě, že Juventus vyhrál?
Byli jsme připraveni, že se to může stát. Spoléhat na pomoc někoho druhého je ošidné. My jsme svůj poslední krok zvládli, ale bohužel se všechno nesešlo. Škody jsme napáchali v těch předchozích utkáních.

Dají se na tom všem najít i pozitivní věci?
Sehráli jsme konečně velmi dobrý zápas. Dobře jsme presovali, donutili jsme soupeře k chybám, proměňovali jsme šance. Dali jsme hodně gólů. Ale musíme to potvrdit hned v lize v Sunderlandu a pak v Japonsku na mistrovství světa klubů. Věřím, že se po psychické stránce zvedneme.

Jedním z hrdinů utkání s Nordsjaellandem jsi byl i ty, když jsi za stavu 0:0 chytil penaltu.
Jsem rád, že jsem tým podržel. Kdyby šel do vedení soupeř, možná to pro nás bylo všechno daleko těžší.

Měl jsi střelce penalty předem nastudovaného?
Pár jeho penalt jsem viděl. Strany dost střídá, ale já si počkal a rozhodl jsem se podle momentální situace.

Bude mít Chelsea motivaci i v Evropské lize?
Pořád jde o evropský pohár, kde je šance vyhrát trofej. Za devět let, co jsem tady, jsme tuhle soutěž neměli možnost hrát. Tak proč to nezkusit vyhrát? Mít pohár pro vítěze Evropské ligy se taky počítá.

Třeba se v dalším kole podíváš do Čech.
To mě napadlo, že ta šance je. Za Chelsea jsem ještě nikdy proti českému týmu nehrál, tak uvidíme, jaký bude los.

Evropská liga se hraje ve čtvrtek. Vyšli by vám v Anglii vstříc v termínech ligových zápasů?
To je právě komplikace, protože Premier League potažmo Anglická asociace týmy z pohárů nijak nezohledňuje. Prostě je daný kalendář a tím to končí. Takže už se stalo, že v téhle sezóně hrál Newcastle ve čtvrtek večer Evropskou ligu někde venku a hned v sobotu po obědě měli první zápas kola v lize. To je těžko pochopitelné.

Dá se s tím něco dělat?
Mělo by se. Němci vycházejí týmům v pohárech vstříc, Šachtar Doněck hrál před Ligou mistrů spoustu zápasů už v pátek. Kdyby se pohárovým účastníkům trochu upravil kalendář, byla by to výhoda. I jeden den navíc dělá velký rozdíl. Jenže my třeba teď musíme hrát ještě v sobotu v Sunderlandu a hned po zápase letíme do Japonska. Přitom se to klidně mohlo odložit.

zdroj: petr-cech.cz    


20:06:00 - 06.12.12 - Petric32 - Evropské poháry - 3915x