Report: Chelsea - Šachtar Doněck 3:2

Chelsea porazila gólem Victora Mosese z 94. minuty skvěle připravený, avšak v defenzívě osudově chybující Šachtar Doněck 3:2 a vyhoupla se o skóre do čela skupiny E - a pouze o bod před třetí Juventus.

Chelsea do zápasu vstoupila v pozměněné sestavě. Ačkoliv do zápasu mohl naskočit John Terry, rozhodl se Roberto Di Matteo pro v posledních zápasech klasickou a téměř jedinou možnou variantu s Cahillem a Luizem na stoperu. Vážnější to je se stavem Ashleyho Coela, který se neobjevil ani na lavičce náhradníků a jeho místo na levém beku zaujal Ryan Bertrand. Opačný případ zažil Juan Mata, který se navzdory předpokladům stihl vrátit a to hned do základní sestavy.

PRVNÍ POLOČAS
V úvodu zápasu byli mírně aktivnější hosté, ovšem paradox paradoxů poprvé. Vinou nedůslednosti v obraně Šachtaru se vedení ujala Chelsea, kdy míč jeden z obránců poslal vlastnímu gólmanovi nehledě na dotírajícího Torrese. Toho pak gólman Pyatov pouze nastřelil a dopřál Španělovi gól.

Neuběhlo ovšem ani 5 minut a díky chytré Fernandinhově akci se v 10. minutě radovali i hosté. Akci Šachtaru rozjel právě Fernandinho, prokličkoval do pokutového území Blues a zpětnou nahrávkou na Williana si připsal více než 50% podíl na srovnávací brance.

Dále aktivnějším týmem zůstával Šachtar, který hru více méně kontroloval a několikrát nebezpečně zahrozil. Nesměle se o slovo hlásila ale i Chelsea. Ať už se jednalo o krásnou souhru zakončujícího Torrese s Hazardem či několik menších akcí. Na druhé straně zmrazil fanoušky domácích Alex Teixeira, který poslal přízemní střelu jen několik centimetrů, možná milimetrů vedle Čechovy pravé tyče.

Paradox paradoxů podruhé. Ve chvíli, kdy se Šachtar nadechoval k možná vedoucí brance, jistojistě však jeho tlak sílil, zaúřadovala Chelsea, či snad defenzíva hostů, podruhé. Gólman Pyatov vyběhl daleko od pokutového území, aby vyhlavičkoval k němu směřující míč. Ten ovšem přistál jen na kopačce Oscara, který neměl problém poslat míč do sítě, než se Pyatov vrátí. To běžela 40. minuta.

Do konce poločasu zahrozil Oscar ještě jednou, ovšem o tutovku se nejednalo. První půle tak skončila 2:1 ve prospěch Chelsea, avšak více než díky umění domácích to bylo vinou chyb brankáře Pyatova respektive defenzívy Šachtaru.

DRUHÝ POLOČAS

Neuběhly ani tři minuty z druhé půle a skóre bylo opět srovnáno. Akce velice podobná té, ze které Chelsea inkasovala poprvé. A to nejen proto, že jako poslední se míče dotknul Willian. Šachtaru vyrovnání evidentně nestačilo, tlačil se dopředu hlava nehlava, Chelsea nestíhala. Chvíli po Willianově gólu mohl svůj tým poslat do vedení levý bek Rat, svou pumelicí naštěstí jen orazítkoval levou tyč Čechovy brány.

Několik minut po odehrané hodině zápasu se mohl z gólu poprvé v dresu Chelsea radovat John Obi Mikel, jeho dobře umístěná hlavička bohužel přišla z ofsajdového postavení. Poslední desetiminutovka řádné hrací doby začala, jak se později ukázalo, klíčovým rozhodnutím. Ze hřiště odklusal Oscar a přišel Victor Moses, který Blues zařídil bod z duelu se Swansea.

Chelsea se v posledních minutách tlačila dopředu, snažíc se s výsledkem ještě nějak pohnout. K tomu měl pomoct i v 89. minutě vystřídavší Sturridge. Jak Chelsea vrhla veškerou svou sílu do ofenzívy, málem toho vzadu litovala. Šachtar se na několikrát snažil procpat míč do sítě Blues - neúspěšně. A právě tady se lámal chleba. Kdyby Šachtar své šance využil, nemusel toho ve 4. minutě nastavení litovat. Juan Mata zahrával rohový kop, evidentně poslední šanci Blues na to se skórem něco udělat. Gary Cahill se postaral o dva vyskakující obránce, třetího míč přeletěl a osamocený Victor Moses hlavičkující do šibenice se stal hrdinou večera - Chelsea porazila Šachtar v hodinu dvanáctou a výrazně tak posílila své šance na postup ze skupiny! KTBFFH!

ZÁPASOVÁ FAKTA
SESTAVY
CHELSEA (4-2-3-1): Čech - Ivanović, Cahill, Luiz, Bertrand - Mikel, Ramires - Mata, Oscar (81. Moses), Hazard - Torres (89. Sturridge)
Nevyužití náhradníci:
Turnbull, Azpilicueta, Terry, Romeu, Marin

ŠACHTAR DONĚCK (4-2-3-1):
Pyatov - Srna, Rakitskiy, Kucher, Rat - Hübschman, Fernandinho - Willian, Mkhitaryan, Teixeira (78. Ilsinha) - Luiz Adriano
Kanibolotskiy, Chygrynskiy, Stepanenko, Shevchuk, Douglas Costa, Eduardo

GÓLY
6' Fernando Torres (1:0)

10' Willian (1:1)
40' Oscar (2:1)
47' Willian (2:2)
90+4' Moses (3:2)

Žluté karty: 1 - 1 (88. David Luiz - 56. Teixeira)
Rozhodčí: Carlos Velasco
Diváci: 41 067