HTML email

Chelsea 2012: Paulo Ferreira

Olympijské město pro příští rok je domovem Paula Ferreiry již od roku 2004. Tak jako ostatní hráči, i on se podělil o své názory a očekávání pro Olympijské hry 2012 v Londýně a vyjádřil obdiv svým krajanům z Portugalska.

Paulo, jaké jsou tvé nejživější olympijské vzpomínky?
Mám nějaké vzpomínky na Soul 1988. Bylo mi tehdy téměř 10 let a začínal jsem se sledováním, od té doby jsem olympiádu vídával pravidelně. Také si vzpomínám na portugalského atleta, který vyhrál maraton v roce 1984. Jmenoval se Carlos Lopes.

Vyhlížíš Olympijské hry v roce 2012?
Rád bych se na některé disciplíny podíval, ale zatím nevím, jestli budeme mít v Chelsea dost času. Každopádně to zkusím.

Kdo je tvůj vůbec nejoblíbenější Olympionik?
Michael Johnson (stejný názor jako Michael Essien, pozn. red.). On byl ten, kterého jsem vždy viděl překonávat rekordy a vítězit a jednoduše řečeno, byl úžasný. Samozřejmě, že jsem byl vždycky rád, když Portugalci získali nějaké medaile.

Kdo si na Olympiádě povede dobře z tvých končin?
Máme dvě dobré naděje. Jednou je Nelson Evora (na obrázku), který vyhrál trojskok na posledních hrách. Máme dobré zastoupení i v ženském odvětví - Naide Gomesovou, která si vede dobře ve skoku dalekém. Nejen já, ale všichni Portugalci doufají, že si díky svým dosavadním výsledkům povedou na výbornou i na Olympiádě. Uvidíme, každopádně bych byl rád, kdyby přibyly ještě další medaile.

V Portugalsku nemáme moc dobré podmínky pro atletiku, takže je to obtížné. Musí trénovat, tvrdě pracovat a to všechno brzy z rána, protože pak musí jít do práce a dále trénují zase po práci. Také nářadí k tréninku nejsou v nejlepším stavu a to je důvod, proč jsem strašně šťastný, když vidím nějakého Portugalce vyhrát medaili; vím, že to pro ně není lehké. Doufám, že se jim tato olympiáda vydaří.

Jak bys porovnal Olympijské hry se světovým šampionátem?
Světový šampionát je jen o fotbale a hrají tam ty nejlepší týmy z celého světa. Je to úžasné, protože fotbal je nejrozšířenějším sportem na světě, ale na Olympiádě jsou zase všechny sporty, což je také krásné. Rád si sednu do křesla a podívám se na sporty, které jsem nikdy dříve neviděl nebo je v TV moc nesledoval. Naučit se něco o těchto sportech může být zajímavé.

Viděl už jsi Olympijský stadion?
Pouze v televizi, ale vypadá krásně. Lidé se o něm teď vcelku dost baví a říkají o něm dobré věci. Myslím si, že bude úžasné sledovat tam Olympiádu.

Jaký bude Londýn jako pořadatelské město?
Londýn je jedním z nejlepších měst na světě a tato Olympiáda ho, ale i celou Anglii, udělá ještě lepšími.

Jaká by byla tvoje disciplína?
Běh na 100 metrů. Když jsem byl mladý, na škole jsem ho provozoval. Dále by to byl přespolní běh. Nebyl jsem v tom vůbec špatný. Na škole běháte s lidmi stejného věku. Já jsem soutěžil i se studenty z jiných škol a vyhrál jsem několik soutěží.

Jaké by byly tvé disciplíny pro triatlon?
Skok daleký, běh na 100 metrů a asi běh na 5000 metrů, protože jak už jsem řekl, byl jsem docela dobrý v přespolním běhu.

Kdyby sis měl z kádru Chelsea vybrat tým pro štafetu 4x400m, kdo by ho tvořil?
Bosingwa, Nico (Anelka) je také hodně rychlý, Sturridge a Ramires.

Jaký sport bys na Olympiádě rád viděl, ale zatím tam není?