To [email]: Message:
From [email]:
To [name]:
From [name]:
  HTML email

Možný odchod ze Stamford Bridge

Možná jste již zaslechli, že v posledních dnech se velmi hojně začalo mluvit o možném odchodu Chelsea ze svatostánku jménem Stamford Bridge. V tomto článku jsme se rozhodli shrnout to podstatné.

Stamford Bridge: Historické místo, které začíná dosluhovat
Nynější stadion Chelsea, Stamford Bridge, byl poprvé otevřen 22. dubna 1877. Tedy mnohem dříve než Highbury (bývalý stadion Arsenalu), Old Trafford nebo Anfield Road.

Do roku 1904 se zde ovšem konaly téměř výhradně atletické soutěže a s fotbalem se Bridge poprvé setkal až se založením Chelsea Football Club. Předtím byl stadion nabídnut ještě konkurenčnímu Fulhamu, ten ale z finančních důvodů musel nabídku odmítnout. V roce 1904 tedy získali stadion bratři Mearsovi a na stadion mohl poprvé zavítat anglický fotbal. Od té doby se Chelsea ze Stamford Bridge nestěhovala a je tak jediným týmem v současné Premier League, který má již od svého založení stále stejný fotbalový stánek.

Současnost: Peníze vládnou fotbalu, 42 tisíc nestačí
Společnost, která se jmenuje Chelsea Pitch Owners (v překladu Vlastníci hřiště Chelsea), byla založena v roce 1993 z důvodu, aby se stadion ležící v západním Londýně nedostal do rukou developerů s nemovitostmi. Tvoří ji hlavně fanoušci Chelsea z devadesátých let, kteří nebyli lhostejní k osudu milovaného stadionu. Klub jim kvůli krizi, která zmítala Chelsea tedy prodal práva na stadion, aby se legenda mohla zachovat.

V dnešní době je ovšem Chelsea finančně stabilní a jediné, co jí brzdí, je paradoxně právě malý stadion. Velkoklub, hrající o nejvyšší příčky v Anglii i celé Evropě si již nemůže dovolit mít pouze přibližně 40 tisíc míst. Vstupenky tak musejí být velmi drahé a řada fanoušků tedy bojkotuje některé domácí zápasy. Rekonstrukce stadionu, které se v minulosti uskutečnily, již dnes možné nejsou, protože v okolí stadionu leží velmi bohatá čtvrť a domy jsou v těsné blízkosti. Jedinou možností do budoucna je tedy přesun.

Ten ale nebyl až do tohoto týdne reálný právě z důvodu toho, že Chelsea Pitch Owners (dále jen CPO), se spojení Chelsea-Stamford Bridge nechtěli vzdát. Podrodné informace ohledně prodeje podílu do rukou vedení klubu jsou velmi složité. Zjednoduše řečeno, vedení se teď snaží CPO podat nabídku, která by je přiměla svůj podíl prodat.

Pokud by se nakonec opravdu rozhodlo o tom, že Chelsea již nadále nebude hrát tam, kde posledních 106 let, pozemek, na kterém SB stojí, by se zřejmě za velké peníze prodal. Na tomto místě by poté vyrostly další honosné domy, vily, či jiné stavby. Blues by poté měli hodně peněz na výstavbu arény, která by pojmula zcela jistě mnohem více než původních 42 tisíc diváků.

Kdyby ale Chelsea na Stamford Bridge nadále setrvávala, srdce fanoušků by byla sice zceljistě naplněná radostí, kasa vedení klubu by v tom případě ale zdaleka tak plná nebyla. Chelsea totiž nemůže být na Stamford Bridge v budoucích letech dále finančně konkurenceschopná oproti klubům jako Manchester City a United, Arsenal a další.

CLICK

Jaký je váš názor na odchod ze Stamford Bridge? Nebojte se sdělit svůj názor v komentářích.

14:43:00 - 08.10.11 - Frantiny14 - Mužstvo - 13871x