To [email]: Message:
From [email]:
To [name]:
From [name]:
  HTML email

O klubu

Jméno klubu: Chelsea Football Club
Přezdívka: The Blues
Založen: 1905
Stadion: Stamford Bridge, Londýn
Kapacita: 41 841
Předseda: Bruce Buck
Majitel: Roman Abramovič
Trenér: Rafael Benítez
Soutěž: Premier League

Chelsea FC je anglický fotbalový klub z londýnské jihozápadní čtvrti Fulham. Klub byl založen v roce 1905. Domácím stadionem je Stamford Bridge s kapacitou 41 841 diváků. Od sezóny 1989–90 hraje Chelsea nepřetržitě nejvyšší anglickou soutěž, Premier League. Majitelem klubu je ruský ropný magnát Roman Abramovič. Před příchodem Abramoviče byla Chelsea mírně nadprůměrným anglickým týmem, který vyhrál jednou ligu, po jeho příchodu však klub naprosto změnil svou obchodní a sportovní strategii a utrácí obrovské částky za posily.

V sezóně 2004/05 vyhrál klub Premier League a Carling Cup, v následující sezóně obhájil ligový triumf . V sezóně 2006/07 sice potřetí v řadě titul anglického šampiona Chelsea nezískala, ale i tak může označit tuto sezónu za úspěšnou: v Premier League obsadila 2. místo za vítězným Manchesterem United, vyhrála FA Cup i Carling Cup a dostala se do semifinále Ligy mistrů UEFA, kde ji na penalty vyřadil Liverpool FC. Na začátku sezóny 2007/08 odešel po dlouhodobých neshodách s majitelem klubu Abramovičem portugalský trenér José Mourinho, pod jehož vedením Chelsea během tří let získala dva ligové tituly a tři poháry. Nahradil jej izraelský trenér Avram Grant, dosavadní fotbalový ředitel klubu a Abramovičův osobní přítel.

Ten ale klub opustil po prohraném finálovém utkání Ligy Mistrů s Manchestrem United a kormidlo Chelsea po něm převzal po Euru 2008 Brazilec Luiz Felipe Scolari, který do Chelsea přitáhl jednoho ze svých oblíbenců z portugalské reprezentace (kterou předtím trénoval), záložníka Deca z Barcelony. I ten však zanedlouho po svém příchodu, po téměř bezúspěšné práci, u klubu skončil. Chelsea FC tudíž do konce sezóny 2008/09 vedl jako hlavní trenér Nizozemec, nadále také trenér ruské reprezentace, Guus Hiddink.

 V sezonách 2009/2010 a 2010/2011 vedl tým Chelsea Carlo Ancelotti, který přišel z AC Milán a hned ve své první sezoně vyhrál Premier League, Anglický pohár a Community Shield. Carlo Ancelotti byl ale po 2 sezónách propuštěn a na jeho místo se postavil mladý André Villas-Boas.

Ten chtěl s týmem rychle přejít na svůj herní styl, navíc s nevhodnými hráči, a téměř od svého počátku byl neúspěšný. V Premier League rychle ztratil šanci na solidní umístění, v Lize mistrů hrozilo vyřazení ve skupině a později i v osmifinále. Zde Romanu Abramovičovi došla trpělivost a mladého Portugalce (se značným odstupným) z funkce odvolal. Do konce sezony měl post manažera převzít Roberto Di Matteo. Tomu se však podařil zázračně napravit veškerý Villas-Boasův nepořádek a vyhrál s týmem FA Cup i poprvé v historii Ligu mistrů. Po sezoně tak byl logicky pasován do funkce nikoliv zastupujícího, ale trvalého manažera se smouvou na dva roky.

Začátek sezony 2012/13 byl pro Di Mattea a jeho partu famózní, avšak v říjnu se cosi zlomilo a přišly špatné výsledky. Vzhledem k Abramovičově prahmizerné trpělivosti byl Di Matteo koncem listopadu odvolán a k velké nevoli fanoušků byl manažerem do konce sezony jmenován Rafael Benítez. Ten měl nejhorší vstup do klubu za Abramovičovy éry, když ze tří zápasů získal chabou bilanci 0V, 2R, 1P.


15:37:00 - 19.06.11 - Kopr - Chelseafc.cz - 15918x